Získá umělá inteligence svůj knižní fanklub: bude nový Harry Potter nebo Pán prstenů psaný jazykem AI?

Umělá inteligence a její dopad na život běžného člověka je dlouhodobě probírané téma. Díky úspěchům ve vědě či zdravotnictví má dokonce své fanoušky. Nemusíme však jít daleko, abychom našli i její „hejtry“. Mnohdy se však jedná o lidi, kteří se vývoje umělé inteligence obávají z důvodů jejího nepochopení a prezentace v kultovních klasikách jako Terminátor nebo Resident Evil.

Napadlo však někdy někoho z nás, že by umělá inteligence mohla zasahovat i do našeho denního příjmu informací? Být jedincem, který bude mít své čestné místo ve sbírce v naší knihovně? Nejsme tomu daleko.

Kniha Gpt-3 Techgnosis; A Chaos Magick Butoh Grimoire

„Uvědomíte si iracionalitu. Obáváte se, jak blízko je neracionalita k iracionalitě. Bojíte se, že se nevrátíte. Jste odtrženi od konceptu lidskosti a část vaší psychiky má pocit, že umírá. Ztrácíte spojení s rozumem.“

Toto je, i když těžce čitelný a pochopitelný, úryvek z prvního okultního textu, který společně napsali člověk a umělá inteligence. Kniha, s názvem GPT-3 Techgnosis; A Chaos Magick Butoh Grimoire, je dílem, na jehož psaní se podílela digitální entita zvaná Norn. Abychom si ve zkratce vysvětlili, co to Norn vlastně je. Jedná se o systém poháněný procesorem přirozeného jazyka GPT-3, který využívá rozsáhlé archivy tréninkových dat veřejně dostupných z internetu. To systému umožňuje generovat realistický text, který je často obtížné odlišit od textu napsaného skutečným člověkem.

Protože vstupy GPT-3 pocházejí z procházení otevřeného webu, je jeho funkce podobná „technice cut-up„, literární metodě zpopularizované Williamem Burroughsem, kdy se texty rozbíjejí a znovu skládají do zcela nových. Pro vysvětlení, techniku cut-up si lze nejlépe představit na dadaistických textech, kde je původní text rozstříhán a pak slepen znovu dohromady, aby utvořil text nový.

Zmíněná kniha má své vyhraněné publikum, které určitě není masové. Používání umělé inteligence při psaní textů však není úplně neobvyklé, jak lze vidět na dalších příkladech.

Další literatura napsaná s pomocí umělé inteligence

1 the Road – Ross Godwin and Kenric McDowell

Kniha „1 the Road“ je inspirovaná knihou Jacka Kerouaca On the Road. Kdy její autor Ross Goodwin jel autem z New Yorku do New Orleans s umělou inteligencí v notebooku, která byla připojena k různým senzorům (kamera, mikrofon atd.) a popis celé cesty proměnila ve slova. Než cesta proběhla, celý proces byl natrénován na předchozích textových datech. Projekt lze označit za úspěšný, jelikož sklidil dobré kritické ohlasy. Román vyšel v roce 2018 a jednalo se o jeden z prvních románů kompletně napsaných umělou inteligencí.

Kniha 1 the Road 

The Day a Computer wrote a Novel – Kimagure Artificial Intelligence Writer Project

Jak název napovídá, centrem dění knihy je počítač, který píše román. Počítač vypráví příběh, jehož hlavním hrdinou je on sám. Tento román byl vytvořen převážně lidskými autory, ale umělá inteligence jej přepracovala dle svého „cítění“. Hlavním cílem bylo vidět stanovisko tvořivosti umělé inteligence a zjistit do jaké míry je umělá inteligence schopna tohoto využít.

Kniha The Day a Computer wrote a Novel

World Clock – Nick Montfort

Kniha zaznamenává bez větší spojitosti různé časové záznamy s krátkým textem z celého světě. Tím bylo dokázáno, že smysl pro čas lze vštípit i při psaní kódu počítačem. Kniha je navíc zdarma k přečtení.

Kniha World Clock

Uměla inteligence jako autor budoucnosti? 

Vyvstává nám tedy otázka, zda budeme žít v budoucnosti, kde umělá inteligence dosáhne dostatečné kreativity na to, aby sama byla schopna psát knihy a texty. 

Se založením GPT-2 a nyní revolučního GPT-3 může kreativní průmysl očekávat výrazné zapojení umělé inteligence do své práce. Kreativní umělci často tráví mnoho času nad finální verzí jejich výtvoru. Pokud se vznikne rozhodovací systém, může být celý proces ruční finalizace ponechán na umělé inteligenci.

Další skvělou implementaci vidíme v knize 1 the Road. Často je těžké vytvořit scénu, ve které se člověk může vcítit do prostředí. Použitý software v knize člověku skutečně umožní vytvořit přesný obraz popisované cesty. Doslova převádí scénu do slov. To lze navíc využít na místech, kam by se živý spisovatel dostat nemohl.

Pro uklidnění nebo fanoušky asi zklamání, skutečné pokusy umělé inteligence o psaní beletrie a poezie byly zatím vesměs nesouvislé se záblesky až snových úvah. Umělá inteligence zatím není schopna psát složitě fabulovaná díla s šarmem a vtipem jako lidští autoři, přesto je její schopnost psaní obdivuhodná. Možná jsme tedy zatím v čase, kdy se stroje mohou perfektně naučit složitosti lidského srdce a mozku, ale na psaní mají ještě svůj čas. 

Autor: 55276641

One thought on “Získá umělá inteligence svůj knižní fanklub: bude nový Harry Potter nebo Pán prstenů psaný jazykem AI?”

 1. Článek nastiňuje pozoruhodné téma, které se čím dál tím více dotýká našich každodenních životů, AI. Dovolím si odpovědět na otázku z úvodu článku. AI do našeho příjmu informací již dělá první malé krůčky. ČTK již kupříkladu do určité míry využívá automatické psaní a sortaci textů. Vzhledem k ušetřenému času a ve výsledku i financím, lze očekávat, že tento trend budou následovat i další média, což zákonitě povede i ke zlepšení technologie jako takové.

  Co se týče kreativního využití AI, příklady nalezneme i v českém prostředí. Viz projekt Českého rozhlasu Digitální spisovatel, ve kterém vybraní autoři spolupracovali s umělou inteligencí na tvorbě krátkých povídek.

  S AI je třeba počítat, a to už v ne tak daleké budoucnosti, její vývoj je rapidní. Pro příklad: predikce toho, kdy AI dokáže porazit člověka v jedné z nejsložitějších deskových her světa „Go“ se podle mnohých pohybovala okolo roku 2040. Nejlepší hráč Go na světě Ke Jie byl však poražen už před šesti lety umělou inteligencí společnosti Google.

  https://www.mujrozhlas.cz/digitalni-spisovatel
  https://www.bbc.com/news/technology-40042581
  https://www.mediaguru.cz/clanky/2020/07/umela-inteligence-v-novinarine-se-rozsiruje-vyuzivaji-ji-ctk-ci-e15/

  Tomáš Khun

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte vlastní web s WordPress.com
Začít
%d blogerům se to líbí: